مصاحبه / خبرگزاری ايکنا / وظيفه دولت اسلامی تسهيل شرايط برای مادران شاغل است نه صرفا برپايی جشن

گروه جامعه: يک کارشناس خانواده بزرگداشت روز مادر با جشن و تبريک گويي از سوي دولت را ناکافي دانست و گفت: مادران شاغل امروز به سياست هايي نياز دارند که شرايط اشتغال را براي آنان تسهيل کند و به واسطه مادر بودن از حق تقدم برخوردار باشند.

حجت الاسلام والمسلمين سيد مهدي واعظ موسوي، کار‌شناس اخلاق در خانواده در گفت‌و‌گو با خبرگزاري بين المللي قرآن(ايکنا)، به وظايف مادري اشاره و عنوان کرد: مادري يک کار نيست بلکه شاهکار محسوب مي‌شود.

خلأيي که هيچ مرد و مهدکودکي قادر به رفع آن نيست

وي با بيان اينکه برخي هنوز به درک مقام و جايگاه مادري نرسيده‌اند و کارمندي و اشتغال را بالا‌تر از اين نقش مي‌بينند تصريح کرد: جايگاه ويژه زن جايي است که اگر از جاي خود برخيزد هيچ شخص ديگري قادر به پر کردن اين خلأ و انجام آن کار و مسئوليت نباشد، بانوان بايد براي اشتغال خود به اين مؤلفه توجه داشته باشند. اگر يک مادر جايگاه مادري خود را ترک کند هيچ مرد و هيچ مهدکودکي نمي‌تواند اين وظيفه را به درستي انجام دهد.

حجت الاسلام واعظ موسوي با تأکيد بر اينکه مادر بودن يک کيفيت است نه کميت و صرفا به واسطه فرزندآوري مادري محقق نمي‌شود اظهار کرد: يکي از کارکردهاي مادر بودن مربي گري و تربيت است، اما شاخصه مهم پيش از آن عشق ورزي و محبت است. مادر بودن تنها عشقي است که شائبه‌اي در آن وجود ندارد و مادر بدون اينکه منفعتي را از معشوق خود بطلبد به مهرورزي مي‌پردازد.

وقتي توکل‌ها قوي تر بود....

اين کار‌شناس خانواده ترويج و گسترش روزافزون و بيش از حد تفکر ضرورت فعاليت اقتصادي زن براي تأمين مخارج خانواده را ناشي ضعيف شدن توکل انسان‌ها دانست و گفت: در هر دوره‌اي افراد با مشکلات اقتصادي مواجه بوده اند و اين امر اختصاص به جامعه امروز ندارد، اما در گذشته مردم توکل بيشتري داشته و به روزي رساني خداوند اعتقاد بيشتري داشتند. همچنين چنان جايگاهي براي مادر بودن قائل بودند که نمي‌توانستند انجام اين مهم را حتي به واسطه رفع برخي از مشکلات مالي خانواده به ديگري بسپارند.

وي بانواني که سرپرست خانواده هستند و تأمين معاش صرفا بر عهده آنان است را افرادي خواند که ناچار به فعاليت اقتصادي در کنار وظايف مادري هستند و گفت: چنين افرادي نيز بايد مراقب باشند تا تمام توان و نيروي خود را صرف امور خارج از خانه نکنند.

وظيف دولت اسلامي در برابر مادران

وي همچنين به وظايف دولت‌هاي اسلامي در قبال مادراني که مجبور به فعاليت اقتصادي هستند اشاره و عنوان کرد: ساعت کار اين افراد بايد کمتر محسوب شود تا وظايف اشتغال فرد بر وظايف مادري ايشان سايه نياندازد. طرح‌هايي همچون دور کاري و کار در منزل مطرح شد اما جدي گرفته نشد.

حجت الاسلام واعظ موسوي بزرگداشت روز مادر با جشن و تبريک گويي از سوي دولت را ناکافي دانست و گفت: مادران  شاغل امروز به سياست هايي نياز دارند که شرايط اشتغال را براي آنان تسهيل کند و به واسطه مادر بودن از حق تقدم برخوردار باشند. در چنين شرايطي خود به خود جايگاه مادري تبيين مي‌شود.

نياز به وزارت خانواده داريم

وي در دامه افزود: دولت اسلامي همواره از نخبگان تجليل مي کند اما هيچ‌گاه از يک مادر به خاطر مادر بودنش تجليل نشده و به واسطه تربيت والاي فرزندان به عنوان نخبه شناخته نشده است. ما نياز به وزارت خانواده داريم نه وزارت جوانان چرا که نياز امروز ما اصالت خانواده است.

گام هاي عملي براي حمايت از مادري

اين کار‌شناس خانواده بر ضرورت توجه و ارزش گذاري بيشتر به اموري که ترويج دهنده وتبيين کننده جايگاه مادر هستند تأکيد و تصريح کرد: کتاب، فيلم نامه، پايان نامه، فيلم و نمايشي که با اين محور ايجاد شده است بايد در معرض توجه و حمايت بيشتري قرار گيرد تا در ترويج اين انديشه يک گام عملي برداشته شود.

 

لينک خبر