مصاحبه / خبرگزاری ايکنا / تمرين مدارا به جای بحث در نوروز

 

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي واعظ موسوي، کار‌شناس اخلاق در گفت‌و‌گو با خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايکنا)، نيازهاي انسان را براساس تعريف سازمان بهداشت جهاني به چهار سطح زيست‌شناحتي، روان‌شناختي، اجتماعي و معنوي تقسيم و اظهار کرد: ايام نوروز فرصتي براي پاسخ به نيازهاي اجتماعي انسان است. 

وي با بيان اينکه والدين بايد در فرايند تربيت، فرزندان خود را اجتماعي بار بياورند و مهارت‌هاي ارتباطات اجتماعي آنان را افزايش دهند، عنوان کرد: تعطيلات نوروز بهترين فرصت براي جامعه‌پذير کردن فرزندان در دامن خانواده‌هاست.

وي ادامه داد: امروز فرزندان با پناه بردن به دنياي مجازي فردگرا تربيت و در بزرگسالي در ارتباط با همسر و خانواده همسر دچار مشکل مي‌شوند. در چنين شرايطي کوچکترين اختلاقات را نمي‌توانند تحمل کنند و همين امر منجر به افزايش طلاق در جامعه مي‌شود.

سدي براي جامعه‌پذير شدن

حجت‌الاسلام واعظ موسوي يکي از علل افزايش طلاق را جامعه‌پذير نبودن افراد ارزيابي و تصريح کرد: وقتي براي فرزندان از هفت تا ۱۸ سالگي وظيفه‌اي غير از درس خواندن در نظر گرفته نمي‌شود و صرفاً از آنان درخواست مي‌شود که به امور درسي خود توجه داشته باشند و در اين بين از ديد و بازديدهاي فاميلي و رفت و آمدهاي خانوادگي به نفع رسيدگي به تحصيلات آنان جلوگيري مي‌شود، سدي در برابر جامعه‌پذيري آنان ايجاد کرده‌ايم.

وي تأکيدات تعاليم ديني مبني بر صله رحم را پاسخ‌گويي به نيازهاي اجتماعي و بالا رفتن سطح ارتباطات انساني دانست و گفت: ارتباط حقيقي از طريق چشم هرگز نمي‌تواند جايگزين روابط مجازي شود؛ چرا که نگاه، رسانه دل است و سبب نزديکي دل‌ها به يکديگر مي‌شود.

حجت‌الاسلام واعظ موسوي در ادامه سخنان خود بر ضرورت بهره‌مندي از فرصت تعطيلات نوروز براي استحکام روابط زوجين با يکديگر تاکيد و تبيين کرد: زوجين در ايام نوروز فارغ از مشغله‌ها و درگيري‌هاي کاري، زمان بيشتري را در منزل و در کنار اعضاي خانواده به سر مي‌برند؛ بنابراين بهتر است از اين فرصت براي افزايش ارتباط چهره به چهره استفاده کنند.

مدارا به جاي بحث

استفاده از باب مدارا به جاي بحث کردن، تمريني براي زوجين در ايام نوروز بود که حجت‌الاسلام واعظ موسوي پيشنهاد داد و گفت: از فرصت در کنار هم بودن مي‌توان به عنوان تمريني براي طول سال استفاده کرد.